Saugus naršymas internete

Asmens duomenų saugumas internete yra šių dienų aktualija. Mes apsipirkinėjame elektroninėse parduotuvėse, atliekame mokėjimus internetu, įvedame slaptažodžius į savo paskyras socialiniuose tinkluose ir galime bendrauti su valstybinėmis įstaigomis iš namų. Nors tai labai patogu, tačiau kyla rizika, kad perduodamus duomenis kas nors gali perimti. Saugiam naršymui internete svarbu laikytis šių rekomendacijų:

1. Internete teikdami savo asmens duomenis, visada paisykite saugumo reikalavimų. Būkite apdairūs, ypač jei prie šios informacijos turi prieigą bet kuris vartotojas.

2. Apdairiai naudokitės tomis elektroninėmis paslaugomis, kurioms reikia Jūsų asmens duomenų. Prieš pateikdami savo asmens duomenis įsitikinkite, kad interneto svetainė, kuriai teikiami duomenys, yra patikima. Jei elektroniniu paštu gaunate nenumatytą laišką, kuriame prašoma pateikti savo asmens duomenis ir (arba) slaptažodį, – būkite budrūs. Tai dar vienas būdas piktavaliams gauti prieigą prie Jūsų duomenų.

3. Venkite puslapių, kuriuose turite registruoti savo paskyras, užsakyti ir sumokėti už prekes, jei adresai prasideda „http://…“, vietoj „https://….“. Interneto svetainėje, kurios adresas prasideda „https://…“, ryšio duomenys yra šifruojami. Tai, kad ryšys su interneto svetaine ar jos dalimi yra saugus, dažnai parodo mažas pakabinamos spynelės simbolis. „Chrome“ naršyklėje greitai sertifikato peržiūrai naudokite klavišų kombinaciją + + „I“.

4. Jungiantis prie savo internetinio banko ar elektroninio pašto paskyros įsitikinkite, kad adresas yra toks, kuriuo įprastai jungiatės. Nenaudokite klaidinančių nuorodų, kurios gali atidaryti fiktyvias interneto svetaines.

5. Nepageidaujami reklaminiai pranešimai ir kitas elektroninio pašto šlamštas (angl. spam) ne tik užpildo asmeninio elektroninio pašto erdvę, tačiau su jais gali atkeliauti virusai, suteikiantys neteisėtą prieigą prie Jūsų kompiuterio. Rekomenduojama neatidarinėti prisegtų failų ar nuorodų, gautų elektroniniu paštu iš nepažįstamųjų.

6. Naudokitės tik patikimu interneto ryšiu. Viešose vietose venkite nežinomų tinklų, kurie gali būti piktavalių spąstai. Junkitės prie konkretaus pavadinimo tinklo su Wi-Fi tinklo prisijungimo slaptažodžiu. Prisijungę prie viešo Wi-Fi venkite naudotis elektronine bankininkyste ar apsipirkimo internetu.

7. Apie internete esamas grėsmes informuokite savo vaikus, suteikite jiems žinių apie saugų elgesį elektroninėje erdvėje.

Išsamesnės informacijos apie saugų naršymą internete galite rasti Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos parengtoje rekomendacijoje „Saugus naršymas internete“.

Šaltinis: Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija.