Šią dieną Higienos institutas ragina visuomenę ne tik siekti sveikesnės mitybos, bet ir prisidėti prie tvaresnio gyvenimo būdo. Mūsų kasdieniai mitybos pasirinkimai – nuo to, ką dedame į lėkštę, iki maisto gamybos būdų – daro poveikį ne tik sveikatai, bet ir aplinkos taršai, klimato kaitai, biologinei įvairovei ir kt.
Tvari mityba siekia ne tik asmens sveikatos ir gerovės, bet ir gamtos tausojimo. Renkantis vietinius, sezoninius produktus, sumažiname aplinkai daromą poveikį, nes jų gamybai ir transportavimui sunaudojama mažiau energijos. Sumažinus mėsos ir sočiųjų riebalų vartojimą, pakeitus juos daržovėmis, ankštiniais augalais ir riešutais, ženkliai prisidedame prie išteklių taupymo.
Patarimai tvariai mitybai kasdienybėje
Rinkitės mažesnės gamybos sąnaudas turinčius produktus ir ruošimo būdus.
Daugiau vartokite augalinių, o ne gyvūninių produktų, pvz., 2–3 kartus per savaitę rinkitės ankštines daržoves kaip baltymų šaltinį.
Pirmenybę teikite vietiniams bei sezoniniams produktams.
Planuokite pirkinius ir ruošimą – sudarykite savaitės valgiaraštį ir apsipirkti eikite turėdami sąrašą, taip išvengsite ne tik nereikalingų, bet ir sveikatai nepalankių produktų.
Pirkite sveriamus produktus, kad įsigytumėte tik tiek, kiek reikia, ir taip sumažintumėte švaistymą.
Gamindami dėmesį kreipkite į tinkamumo vartoti terminus ir pirmiausia sunaudokite tuos produktus, kurių galiojimo laikas trumpesnis.
Nepanaudotus maisto likučius perdirbkite į naujus patiekalus.
Organines atliekas, jei galite, kompostuokite.
Venkite vienkartinių maisto pakuočių, naudokite daugkartinio naudojimo maišelius ir tarą.
Pradėkime nuo mažų, bet reikšmingų pokyčių savo kasdienėje mityboje ir kartu siekime tiek asmeninės gerovės, tiek aplinkos tausojimo!